Zaznacz stronę

Offboarding- krok po kroku

Offboarding – czym jest i dlaczego jest tak ważny❓🤔

Zastanawiasz się w jaki sposób zadbać o pracownika, który postanowił opuścić Twoją firmę i czy w ogóle powinieneś coś robić ❓ Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym poście. Zapraszam ⤵

Aktualnie dużo czasu poświęca się na temat związany z onboardingiem. Wiele artykułów możecie znaleźć na temat tego procesu. Niestety offboarding jest często pomijany i ma to także odzwierciedlenie w rzeczywistości podczas gdy pracownik opuszcza firmę, w której pracuje.

Offboarding to nic innego jak proces, w którym żegnamy się z pracownikiem naszej firmy. Niezależnie od tego, czy decyzja o odejściu z firmy leży po stronie pracownika, czy też pracodawcy proces ten powinien być odpowiednio przeprowadzony i potraktowany równie priorytetowo jak onboarding.

Zapewne zadajecie sobie pytanie, dlaczego offboarding jest równie ważny jak onboarding?

Odpowiedź jest prosta. Pracownik, który już odchodzi z waszej firmy jest w dalszym ciągu tak samo istotny jak ten który dopiero rozpoczyna swoją pracę. Zawsze może wystawić opinię i polecić pracę w danej firmie innym osobom. Często na decyzję o zmianie pracy ma wpływ wiele czynników. Nie muszą być one negatywne. Być może to tylko chęć podjęcia nowych wyzwań bądź zbyt długi czas spędzony na aktualnym stanowisku. Dlatego ważne jest abyśmy do samego końca pozostawali z pracownikami w dobrych relacjach. Nie bez powodu mówi się, że dobrego pracodawcę poznaje się nie po tym jak zaczyna, a jak kończy.

Offboarding jest pewnego rodzaju podsumowaniem dla pracownika, który zdecydował się zrezygnować z pracy w naszej firmie. Zmniejsza jego stres jak i utrzymuje pozytywne emocje do samego końca. Dobrze przeprowadzony offboarding to nie tylko plusy dla pracownika, ale także dla całego zespołu, który pozostaje nadal w firmie. Odpowiednie przekazanie obowiązków oraz dobra komunikacja sprawią, że odejście jednej osoby nie wprowadzi zbędnego chaosu.

O czym musimy pamiętać ❓

Oto 6 zadań o których trzeba pamiętać w procesie offboardingu:

  1. Rozmowa końcowa. Dopilnowanie wszelkich spraw związanych z wypowiedzenie pracownika. Ustalenie zasad rozstania.
  2. Podsumowanie zmian, które nadejdą w zespole. Na tym etapie pracownik, który opuszcza naszą firmie jest równie ważny jak i osoby, które pozostają dalej w pracy. Trzeba zadbać o obie strony.
  3. Przekazanie obowiązków. Jest to istotny etap, który pomoże nam uniknąć niejasności. Odpowiednie przekazanie zadań pozwoli nam zachować ciągłość działań.
  4. Działania administracyjno- biurowe. Zdanie sprzętu wraz z zablokowaniem dostępów do odpowiednich stron i systemów.
  5. Exit interview. Pozwoli nam sprawdzić, co wpłynęło na decyzję o odejściu pracownika. Dodatkowo pomoże wskazać obszary nad którymi moglibyśmy jeszcze popracować, tak aby pracownicy byli zadowoleni w 100%.
  6. Odpowiednie pożegnanie. Warto pozostać z pracownikiem w dobrych relacjach. To jak pracownik będzie kojarzył sobie naszą firmę ma wpływa na to jaką opinię będzie nam wystawiał. Być może kiedyś taka osoba sama zechce wrócić do organizacji.

Dobrze przeprowadzony proces offboardingu ma wpływ na emocje i relacje naszego pracownika, który postanowił zmienić miejsce pracy. Musimy pamiętać, że taka osoba poświęciła swój czas i włożyła pracę w rozwój naszej firmy. Dlatego ważne jest, abyśmy pamiętali o tym i na sam koniec wykazali się szacunkiem do takiej osoby. Nigdy nie wiemy, jak potoczą się nasze losy. Być może nasze drogi się jeszcze połączą. Pracownik, który odchodzi z naszej firmy jest naszą reklamą. To od niego zależy, jak i czy w ogóle poleci pracę w naszej firmie.

Dajcie znać, jak to wygląda u Was z firmach. Czy proces offboardingu jest równie ważny jak onboarding ❓ 🙂